Zapewne myślicie Państwo, że chodzi o warsztaty z okazji Świąt Wielkanocnych… Jeszcze nie tym razem 🙂
Mamy jeszcze zaległe „sprawozdanie” z warsztatów, które odbyły się z okazji święta osób z Trisomią 21, tj. Światowego Dnia Osób z Trisomią – 21 marca w budynku Centrum Aktywności i Rehabilitacji Stowarzyszenia TRISO w Opolu. W tamten piątek, 21 marca przed południem do Centrum Aktywności i Rehabilitacji przybyła spora, bo ponad 60 osobowa grupa uczniów z PSP nr 11 w Opolu.
Nasze Wolontariuszki – P. Agnieszka i Emilia poprowadziły kolejne warsztaty. Nie małym wezwaniem był brak prądu, internetu – nie można było przedstawić prezentacji przygotowanej wcześniej. Ale cóż to za problem dla tak wprawnej Wolontariuszki i terapeutki – p. Agnieszki?! W mig przygotowała kolorowanki z wymarzonym domem, tym domem Fundacji XXI wiek, a efekty tej aktywności mile nas wszystkich zaskoczyły. Sami zobaczcie!
Emilia, tradycyjnie poprowadziła część praktyczną warsztatów, uczyła grać na pianinie znanej melodii „Wlazł kotek na płotek”. Trzeba przyznać, że i nauczyciel (p. Emilia) i uczniowie – uczestnicy warsztatów – zdali tą cześć warsztatów na „5” w koronie. Brawo!
Nie zabrakło też czasu na zwiedzanie Centrum Aktywności i Rehabilitacji Stowarzyszenia TRISO. Słowem – wszystko, co ważne zostało przekazane i pokazane. Bo bardzo ważne są tego typu spotkania, szczególnie z dziećmi, młodzieżą. Mamy zwrotne informacje ze szkól, gdzie były prowadzone tego typu warsztaty – że wszystkie (!) dzieci zmieniły swoje nastawienie do osób z Trisomią 21. Padło nawet takie zdanie:” zazdroszczę, że nie mam trisomii”… to chłopak, który pozazdrościł osobom z trisomią 21 wrażliwości i otwartości, bo sam przez autyzm nie może dobrze funkcjonować społecznie i emocjonalnie. Inny chłopiec powiedział: „Myślałem, że będę miał traumę, a chcę do was przychodzić codziennie”, ktoś inny chce zapisać się na wolontariat…
Bardzo dziękujemy za przeprowadzenie tych wszystkich warsztatów, które w tak piękny sposób odczarowują, odstygmatyzują osoby z trisomią 21 i ich świat, pokazując go innym i przedstawiając jako zwykły świat osób, które mają swoje marzenia, plany, smutki i radości.













Dodaj komentarz