Czy słyszeliście Państwo, że w hiszpańskim parlamencie zasiada kobieta z trisomią 21?
Mar Galcerán to pierwsza w Hiszpanii parlamentarzystka z zespołem Downa. Dodatkowy chromosom nie stanął jej na przeszkodzie. Jest działaczką społeczną, ma wieloletnie doświadczenie w pracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Po wybraniu do zgromadzenia regionalnego Walencji Galcerán podkreślała, że chce być postrzegana jako osoba, a nie ze względu na swoją niepełnosprawność.
To bezprecedensowe. Społeczeństwo zaczyna dostrzegać, że osoby z trisomią 21 mają wiele do zaoferowania. Ale jeszcze bardzo długa droga przed nami. Tymi słowami nowa parlamentarzystka podsumowała swoją rolę w rozmowie z The Guardian.
W wieku 18 lat dołączyła do konserwatywnej Partii Ludowej (PP), chcąc pracować w duchu tradycyjnych wartości. Stopniowo awansowała w strukturze partyjnej. Jej zaangażowanie opłaciło się w maju, kiedy została umieszczona na dwudziestym miejscu na liście kandydatów Partii Ludowej w regionalnych wyborach w Walencji.
Przez lata osoby z trisomią 21 były postrzegane jako niezdolne do szczęśliwego, pełnego sukcesów życia. Mar Galcerán pokazuje, że może się to zmienić. Kobieta znalazła się wśród zaledwie kilku osób z zespołem Downa, którym udało się wejść do świata polityki. W 2020 roku Éléonore Laloux została pierwszą osobą z tą niepełnosprawnością we Francji wybraną rady miejskiej w północnym mieście Arras. Z kolei Irlandczyk Fintan Bray został uzyskał stanowisko polityczne w 2022 roku. W Hiszpanii ścieżki przetarła Ángela Bachiller zostając w 2013 roku pierwszą radną miejską z trisomią 21 w północnym Valladolid.
Mar Galcerán może być pierwszą osobą w Europie, która dołączyła do regionalnego czy krajowego parlamentu, według informacji hiszpańskiej federacji osób z trisomią 21.
Nigdy nie słyszeliśmy o nikim innym – powiedział Agustín Matía Amor z Down España. To ogromny krok naprzód. Szybko zaznaczył, że osiągnięcie to jest również odzwierciedleniem dziesięcioleci, jakie Galcerán poświęciła na promowanie statusu osób z zespołem Downa w Hiszpanii. Przez ponad 20 lat pracowała jako urzędniczka w Walencji, między innymi pomagając rodzinom z dziećmi z zespołem Downa. Jej osobiste obciążenie genetyczne nie tylko nie przeszkadzało, ale stało się cennym aspektem w tej pracy.
To zarówno świetne wieści, jak i uznanie jej pracy i licznych inicjatyw, w których brała udział – powiedział Matía Amor. To dobry przykład tego, co jest możliwe.

Dodaj komentarz