Jeszcze jeden „Prezent” z okazji Światowego Dnia Osób z Trisomią 21.
Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń – 21 marca wydał zalecenia dla Wojewódzkich oraz Powiatowych Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności, które ułatwią uzyskiwanie orzeczeń o niepełnosprawności osobom z Trisomią 21 oraz z diagnozami genetycznych chorób rzadkich.
Osoby chorujące na blisko 150 chorób rzadkich – w wypadku zwrócenia się do tych zespołów i udokumentowania swojego schorzenia, otrzymają orzeczenia o niepełnosprawności na stałe (a w wypadku dzieci obowiązujące zgodnie z prawem do ukończenia 16 lat) z uwzględnieniem punktów 7 i 8 orzeczenia. Punkt 7 oznacza konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, a punkt 8 – konieczność stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji).
W wypadku dzieci z Trisomią 21 oraz chorujących na 50 innych chorób rzadkich wydano podobne zalecenie dotyczące orzeczeń wydawanych na maksymalny możliwy okres (do ukończenia 16 lat) oraz konieczności stosowania punktu 7 orzeczenia.
Co to oznacza w praktyce?
Przyznanie orzeczenia danej osobie z wyżej wymienionymi wskazaniami wiąże się z zagwarantowaniem następującego wsparcia:
- Świadczenie pielęgnacyjne (w wypadku osób z punktem 7 i 8 orzeczenia łącznie) – dla opiekunów osób niepełnosprawnych, jeśli nie mogą podjąć pracy z powodu konieczności sprawowania opieki.
- Zasiłek pielęgnacyjny – wsparcie finansowe dla osób z niepełnosprawnością wymagających opieki.
- Ulgi podatkowe – np. możliwość odliczenia wydatków na opiekę w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
- Pierwszeństwo w dostępie do usług społecznych i opiekuńczych;
- Udogodnienia w dostępie do świadczeń zdrowotnych – np. rehabilitacji, leczenia sanatoryjnego.
- Prawo do Karty Parkingowej – dla osób, które mają również znaczne ograniczenia w poruszaniu się.
- Dodatkowe wsparcie w edukacji – możliwość uzyskania asystenta w szkole czy indywidualnego toku nauczania.
A czy widzieliście ten film i piosenkę nagraną przez Stinga na Światowy Dzień Zespołu Downa w 2021? Jeśli nie- to koniecznie zobaczcie.
Dodaj komentarz