Konferencja w pigułce – cz. I

W sobotę 22 marca – Dyrektor Fundacji XXI wiek – dr Joanna Łaba uczestniczyła w ogólnopolskiej Konferencji pt.: „Przygotowanie do życia dorosłego osób z niepełnosprawnością intelektualną ze szczególnym uwzględnieniem trisomii 21“ w Bielsku- Białej, organizowanej przez Stowarzyszenie „Wielkie serce“ i Uniwersytet Bielsko-Bialski.

Organizatorzy zadbali o każdy szczegół, co sprawiło, że uczestnicy mogli cieszyć się nie tylko merytorycznymi treściami, ale także doskonałą atmosferą. Wspaniali wykładowcy, eksperci w swoich dziedzinach, podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, inspirując uczestników do nowych przemyśleń i działań. Prezentacje były różnorodne, a panel dyskusyjny z udziałem osób z trisomią 21 umożliwił głębszą wymianę myśli i doświadczeń.

W części inaugurującej otwarcie konferencji wystąpiła Agata z trisomią 21, która pięknie zagrała aż 3 utwory na keyboardzie. Potem krótką historię Stowarzyszenia „Wielkie serce“ przedstawiła pani Prezes – Małgorzata Martyniak. W imieniu Fundacji XXI wiek — gratulacje z okazji 15-lecia działalności Stowarzyszenia Wielkie Serce — złożyła p. Dyrektor Fundacji dr Joanna Łaba. Wykład inaugurujący poprowadził prof. dr hab. Zenon Gajdzica, przedstawiając najnowsze założenia reorganizacji Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych tak, by obowiązkową dodatkową oceną – była ocena stanu funkcjonalnego każdego badanego dziecka. Na podstawie tej oceny – każde dziecko zostanie zakwalifikowane do jednej z trzech grup wsparcia. I tak – wsparcie podstawowe, w trakcie bieżącej pracy. Wsparcie dodatkowe – czyli wsparcie wykraczające poza standardowe działania oraz wsparcie specjalistyczne – czyli intensywne wsparcie wspomagające zaangażowanie ucznia. Profesor wspomniał także o nowym trendzie w sposobie nauczania w stronę tzw. „bloków” a nie 45-minotowych lekcji. Na stronie ORE dostępny jest bezpłatny podręcznik „Ocena funkcjonalna w szkole dla każdego”: https://ore.edu.pl/2024/12/ocena-funkcjonalna-w-szkole-dla-kazdego-zalozenia-pomiar-zastosowanie/

O aktualnej sytuacji prawnej osób z niepełnosprawnościami i obowiązujących przepisach – bardzo szczegółowo opowiedział radca prawny – pan Robert Ramz. Przypomniał, że od maja br dla osób z orzeczeniem o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji obowiązywać będzie dodatek dopełniający. W trakcie wdrażania jest także świadczenie wspierające. Od stycznia br dla osób, które mają od 78-86 pkt. W planach jest także likwidacja ubezwłasnowolnienia, a w to miejsce zostaną wprowadzeni kuratorzy w dwóch typach – wpierający i reprezentujący oraz pełnomocnictwo rejestrowe. Od lipca 2026 r ma wejść w życie ustawa o Asystencji Osobistej, na mocy której osobom, które w teście funkcjonalnym osiągną poniżej 80 pkt – Woj. Zespoły ds Orzekania przyznają Asystenta w wymiarze od 30 – 240 godzin/miesiąc. Nie trzeba już będzie „walczyć” i składać wniosków co roku.

W przerwie kawowej organizatorzy przygotowali wystawę prac plastycznych malowanych przez p. Agnieszkę i jej córkę z trisomią 21.

Co było po przerwie — już wkrótce w kolejnej części relacji 🙂


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *